Nový vodovod by měly mít obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku. Obce projekt připravují asi osm let a musely kvůli němu vytvořit svazek, aby dostaly dotaci přes 600 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Předtím totiž starostové o peníze neúspěšně žádali samostatně.
Obce měly podle předsedy projektu a starosty Roztok Vladimíra Melče dotaci přislíbenou. Výběr dodavatele se ale značně prodlužoval, a tak povolení na dotaci vypršelo a svazek musí do konce června doložit, jestli má na projekt dostatek peněz. "V důsledku toho nám snad státní fond vydá rozhodnutí, kde bude upřesněna výše dotace. V případě, že neseženeme dostatečné finanční prostředky, tak se smlouva zruší," řekl ČTK a Českému rozhlasu Melč.
Podle mluvčích ministerstva i státního fondu obce dotaci získají, pokud potřebné dokumenty o financování doloží. Zároveň však zdůraznili, že už byl termín pro jejich dodání dvakrát prodloužen a potřetí by se to nemuselo podařit. "Pevně věříme, že obce dokumenty doloží," řekl ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. "Bez dostatečného zajištění a doložení vlastních zdrojů a zajištění půjčky fondu v plné výši nelze rozhodnutí o přidělení dotace vydat," zdůraznila mluvčí SFŽP Veronika Štefková
Zakázku v tendru získalo sdružení stavebních firem Hochtief CZ, Geosan Group a Vodohospodářské stavby. Podle generálního ředitele Hochteif CZ Tomáše Bílka se počítá s vybudováním přečerpávacích stanic nebo několika menších čistíren odpadních vod. Obce budou mít kolem 120 kilometrů vodovodů a kanalizace. Zakázka je však při současné krizi v českém stavebnictví výjimečná svojí cenou. "Je pravda, že v současné době se příliš často nestává, aby se do kanalizace a vodovodů investovala takto velká částka," řekl novinářům Bílek.
Obce nový vodovod a kanalizaci potřebují, protože trpí nedostatkem pitné vody a brzdí to jejich rozvoj. Dalším problémem je likvidace podzemních vod, které musejí odvážet do čističek.
Například v Křivoklátu původní vodovody vedly od konce 18. století dubovými kmeny, které kolem roku 1910 nahradilo litinové potrubí. Novější vodovod však byl natažen pouze k hradu a podle starosty Milana Nadě zásobuje jen 336 ze 680 obyvatel.
zdroj: ČTK